top of page

Kaczka i iluzja prawdziwego życia, detale

  • Zdjęcie autora: dominikafedkowojs
    dominikafedkowojs
  • 17 mar
  • 3 minut(y) czytania

„Kaczka Dziwaczka: Śniona Poezja” – o iluzji, imitacji i ulotności w cyklu Mirage

Każdy obraz to opowieść. „Kaczka Dziwaczka: Śniona Poezja” to nie tylko surrealistyczna reinterpretacja znanej dziecięcej bajki, ale także refleksja nad współczesnym światem, w którym autentyczność coraz częściej ustępuje miejsca imitacji. W tej kompozycji symbolika i metaforyka budują wielowarstwową narrację – od ulotnych baniek mydlanych po groteskowe rozczarowanie kaczki, która zamiast życia odnajduje plastikową lampkę.

Obraz ten z cyklu Mirage będzie można zdobyć podczas aukcji Młoda Sztuka w Desa Unicum.📅 Licytacja odbędzie się 24 marca 2025 o godz. 19:00🔗 Prelicytacja już trwa


Świat baśni czy surrealistyczna rzeczywistość?

Na pierwszy rzut oka „Kaczka Dziwaczka” przywołuje skojarzenia z dziecięcą poezją i światem bajek, jednak pod warstwą barwnej narracji kryje się głębszy przekaz. Artystka tworzy metafizyczny spektakl, w którym sama zdaje się demiurgiem – postacią unoszącą dłoń w triumfalnym geście nad tą oniryczną sceną. Jej rola nie jest jednoznaczna: czy to ona kieruje wizją, czy sama jest w nią uwikłana?

W centrum obrazu dominują bańki mydlane – delikatne, niemal nierealne, igrające z ulotnością i iluzją. Odbijają świat w miniaturze, multiplikują rzeczywistość, ale jednocześnie stanowią symbol chwilowej beztroski i artystycznej nieodpowiedzialności. Ich kruche piękno kontrastuje z ciężarem rzeczywistości, w której wartości często są zastępowane syntetycznymi odpowiednikami.



Kaczka i iluzja prawdziwego życia

Najbardziej wymowny jest jednak wątek groteskowego rozczarowania – kaczka, oczekując życia, znajduje w swoim gnieździe plastikową lampkę. Ten niepozorny przedmiot staje się kluczowym symbolem obrazu. Jego sztuczne światło oświetla otoczenie, ale nie daje ciepła – zupełnie jak współczesna estetyka imitacji, w której rzeczy prawdziwe są zastępowane ich tandetnymi substytutami.

W tym absurdzie kaczka wydaje się zdziwiona, zagubiona, a może nawet rozbawiona całą sytuacją. To moment zastanowienia: czy mamy do czynienia z bajką, czy z metaforą kondycji współczesnego człowieka, który zamiast autentycznego życia otrzymuje jego plastikową namiastkę?



Otoczenie, które mówi więcej niż postaci

Scena rozgrywa się w gęstwinie nad Jeziorem Rożnowskim, gdzie mieszka artystka, jednak pejzaż nie jest realistycznym odwzorowaniem rzeczywistości – przypomina raczej sen lub teatralną scenografię. Zasuszone liście, rozczochrane pióra, martwa natura z hortensjami w wazonie przywołują klasyczny motyw vanitas, przypominając o przemijalności i kruchości świata.

Paradoksalnie, ta martwa natura wydaje się bardziej realna niż plastikowe światło lampki, które choć działa, jest jedynie imitacją prawdziwego światła. W tym kontraście kryje się pytanie o granice realności i sztuczności – zarówno w życiu, jak i w sztuce.


Kolor i światło jako nośniki emocji

Kolorystyka obrazu potęguje napięcie – intensywny zachód słońca maluje pejzaż intensywnymi oranżami i ciepłymi cieniami, tworząc atmosferę niepokojącej magii. To świat bliski twórczości surrealistów i symbolistów, gdzie światło nie jest tylko efektem wizualnym, lecz emocjonalnym kodem ukrytym w kompozycji.

Gra barw i kontrastów prowadzi widza w głąb obrazu, budując napięcie między beztroską sceną z bańkami mydlanymi a melancholijnym motywem kaczki i jej fałszywego światła.


Sztuka jako iluzja – kto jest twórcą tej wizji?

Obraz stawia fundamentalne pytania o naturę sztuki i iluzji. Czy artystka kontroluje wizję, czy to wizja kontroluje artystkę? Czy kaczka jest jedynie postacią z bajki, czy może jej zagubienie jest metaforą współczesnego człowieka?

Z cyklem Mirage artystka igra z percepcją, podważając granice rzeczywistości i złudzenia. W końcu – czymże jest obraz, jeśli nie złudzeniem światła?




„Kaczka Dziwaczka: Śniona Poezja” na aukcji w Desa Unicum

Obraz dostępny jest na aukcji Młoda Sztuka w Desa Unicum.

📅 Data licytacji: 24 marca 2025, godz. 19:00🔗 Prelicytacja trwa – link w bio!

To okazja, by stać się właścicielem dzieła, które balansuje na granicy realności i snu, sztuki i iluzji.


Zapisz się na aukcję i licytuj!

Aby wziąć udział w licytacji, wystarczy zarejestrować się na stronie Desa Unicum i skorzystać z opcji prelicytacji online. Szczegóły dostępne na stronie aukcyjnej.


 
 
 

Comments


bottom of page